اولین نشست هم اندیشی آمادگی و تبین دیدگاه ها و چالش محور سیاستگذاری های کلان صنعتی

اولین نشست هم اندیشی آمادگی و تبین دیدگاه ها و چالش محور سیاستگذاری های کلان صنعتی که یکی از پنلهای کنفرانس پیشرفتهای اخیر و روندهای آینده در صنعت خودرو است شنبه 19 مهر ماه ساعت 10:30-12 در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار گردید. در ابتدای نشست این محور که با همکاری انجمن مدیریت فناوری و نوآوری ایران و با دانشگاه علامه طباطبایی برگزار خواهد شد، آقای دکتر سروش قاضی نوری رئیس انجمن در خصوص محور اصلی این پنل و هدف آن، که یافتن متغیر های کلیدی که صنعت خودرو را تحت تاثیر قرار می دهد ضمن تاکید بر لزوم داشتن نگاه جهانی به صنعت خودرو و نداشتن نگاه محلی به چند متغیر شناسایی شده در این صنعت از جمله: واردات و تعرفه های مطرح خودرو، سیاست قیمت گذاری، مباحث زیست محیطی و همکاری های فناورانه بعنوان چالش های قابل طرح در این پنل اشاره نمودند. در ادامه آقای مهندس محمدرضا شیخ عطار نماینده ایدرو از چالش های مطرح در این صنعت را زیان انباشته روزانه این صنعت که ناشی از سیاست ثبات قیمت گذاری است، عنوان نموده و در ادامه افزودند خودرو با قیمتی کمتر از قیمت تمام شده آن در بازار معامله می شود و این سیاست منجر به سقوط این صنعت می شود و تبعاتی به مراتب سنگین تر بر روی جامعه خواهد گذاشت ایشان تاکید نمودند بهتر است فشار تولید انبوه از صنعت خودرو سازی برداشته و قانون عرضه و تقاضا در حاشیه بازار نقش تعادل ساز را ایجاد نماید.
آقای دکتر منجی عضو هیئت مدیره گروه بهمن هم به مساله پر اهمیت قیمت گذاری اشاره نموده و همچنین عدم ثبات یک برنامه کلان صنعتی را بعنوان یکی از بزرگترین چالش های این بخش مطرح نمودند.
آقای دکتر منوچهر منطقی رئیس ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته به سهم قانون گذاری دولت در زمینه تعرفه ها، مالکیت خصوصی، استانداردسازی متناسب با فضای داخلی اشاره نمودند و مساله مهمتر را رابطه معیوب خودرو ساز با زنجیره ارزش خود (رابطه خودروساز با قطعه ساز و همچنین رابطه معیوب با فروش و خدمات پس از فروش) دانستند. در ادامه به یک چالش مهم در خصوص پیروی از یک برند و یا مالکیت یک برند بعنوان یک موضع اساسی برای تصمیم گیری پرداختند. در پایان مقرر شد تا جمع بندی از پیشنهادات و موارد مطرح شده صورت پذیرد و در جلسات آتی بر روی موارد بصورت خاص بحث و بررسی گردد. قابل ذکر است که در این نشست نمایندگانی از شرکت های خودرو سازی سایپا، ایران خودرو، انجمن قطعه سازان و همچنین خبرگان دانشگاهی از علم و صنعت و علامه طباطبایی حضور داشتند و دیدگاههای خود را در موارد مشابه در داخل و خارج بیان نمودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *